İngiltere Vize Evrakları

i̇ngiltere vize evrakları

İngiltere vize evrakları, başvuru sahibinin şahsi durumuna ve vize kategorisine göre değişmektedir. Tüm evrakları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize evrakları sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızda İngiltere vizesi için gerekli evraklar 2023 yılında nasıl hazırlanmalı ve nelere dikkat edilmeli sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

İngiltere vize başvurusu kategorisi, seyahat amacınıza uygun olarak seçilmelidir. İngiltere vizesi için gerekli evraklar da buna göre oluşur. Her başvuru türünün kendi zorunlu İngiltere vize evrakları ile yardımcı evrakları bulunmaktadır. Zorunlu evrakları beyan edilmeyen bir başvuru, kanıt eksikliğinden ötürü doğrudan reddedilir. Örneğin bir öğrenci vizesi başvurusunda Pasaport ve Eğitime Kabul Onay Belgesi zorunlu evraklardır, geri kalanı yalnızca başvuru formunuzda vermiş olduğunuz bilgileri destekler.

Türk pasaportu ile en çok yapılan başvuru şekli olan turizm / ziyaret amaçlı vize örneği üzerinden giderek İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesini inceleyelim. Öncelikle kişisel evraklar:

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

 • Başvuru Formu. VAF adı verilen form internet üzerinden doldurulur ve bitmiş halinin çıktısı evrakların arasına eklenir.
 • Pasaport. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Bu, yalnızca İngiltere için değil dünyanın pek çok ülkesi için geçerli bir kuraldır. Ayrıca, başvuru yaptığınız vize süresi pasaport sürenizden uzun ise endişelenmeyin, vizeniz sorunsuz bir şekilde basılacaktır. Örneğin 2 yılı kalmış bir pasaporta 10 yıllık İngiltere vizesi basılabilir.
 • Eski Pasaportlarınız. Eğer mevcutsa, uluslararası seyahat geçmişinizi belgelemesi açısından eski pasaportunuzun sayfaları başvurunuza mutlaka eklenmelidir.

Diğer Evraklar…

 • Nüfus Aile Kaydı. E-devlet sistemi üzerinden barkotlu olarak çıkarılabilen bu evrakta anne, baba ve mevcutsa eş ve çocuk bilgileriniz görünmelidir. Kimlik ve aile bilgisi olarak yalnızca bu evrağı eklemek yeterlidir, kimlik ya da ehliyet fotokopisine gerek bulunmaz. Özellikle 1. derece aile bireylerini ziyaret etmek isteyen kişiler ya da 1. derece aile bireylerinin finansal sponsorluğunu kullanmak isteyen kişiler bu evrağı doğru şekilde hazırlayıp sunarak beyanlarını kanıtlamalıdırlar.
 • Vize Talep Dilekçesi. Seyahatinizin amacı, tarihleri, masrafların kim tarafından karşılanacağı, Türkiye’deki hayatınız ve burayla olan bağlarınız gibi konulardan bahsedeceğiniz iyi niyet mektubudur. Turizm amaçlı gidecek kişiler İngiltere’de ne yapacakları, nereleri görmek istedikleri, nerede kalacakları gibi konulardan da bahsetmelidir. Ziyaret amaçlı gidecek kişiler ise bunlara ek olarak kendisini davet eden kişiyle arasındaki ilişkiye dair açıklamalar yapmalıdır.
 • Seyahate Dair Belgeler. Eğer mevcut ise sunulur. Uçak ve Otel rezervasyonları ya da satın alım belgeleri, maç ya da konser bileti, seyahat programı, tur programı vb. evraklardır.

İngiltere Vize Evrakları

İkinci kısımda ise çalışma evrakları ile finansal evraklar kısmına geliyoruz:

 • İş Yeri Evrakları. Çalışan ya da şirket sahibi tüm kişilerin hazırlaması gereken evraklardır. Limited şirketlerde vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri gibi tüm evraklar sunulmalıdır. Özellikle şirket sahipleri ya da ortaklarında şirketlerinin aktif olarak çalıştığı ve son 3 yıldaki vergileri kontrol edilir.
 • Şirketten çalışma ve izin yazısı: Kişinin şirkette aktif olarak çalıştığı, seyahat amacı ve tarihleri belirtilir. Çalışan kişilerin şirketlerinden izin alıp almadıklarının kontrol edilebilmesi amacıyla önemli bir evraktır.
 • SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi ve son 3 aylık kaşeli imzalı maaş bordroları da aynı şekilde sigortalı çalışanların mutlaka hazırlaması gereken evraklardandır.
 • Emekliler için emekli olduklarını gösteren SGK dökümü yeterli olacaktır.
 • Banka Hesap Dökümü. Her başvuru sahibinin mutlaka sunması gereken bir evraktır. Hem maaş hesabı hem de mevcutsa birikim hesabı sunulmalıdır.
 • Ek Belgeler. İngiltere vize evrakları arasında destekleyici belgelerdir, eğer mevcut ise sunulur. Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmeleri, hisse senedi, kripto yatırımları, freelance sözleşmeler vb. evrakları içerir.

Başvuru evraklarınız arasına fotoğraf eklemeye gerek yoktur. Güncel fotoğrafınız randevu günü yetkililer tarafından çekilir. İkametgah isteğe bağlı olarak sunulabilir, şart değildir. Eğer bir aile, arkadaş ya da akraba daveti üzerine seyahat edecekseniz Birleşik Krallık’taki tanıdığınızdan bir davetiye sunulması şarttır. Davetiyenin mail ya da whatsapp üzerinden gönderilmesi yeterlidir.

Unutmayınız ki bu İngiltere vize evrakları listesi yalnızca genel bir listedir ve her başvuru kendi evrak listesini oluşturur. Visa Prove uzmanları sizi dinleyerek başvuruya hangi evrakları sunmanız gerektiğini Birleşik Krallık Vize Rehberinden yola çıkarak belirleyecektir.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize evrakları ile ilgili ayrıntıları sizler için kısa da olsa derlemeye çalıştık. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button