İngiltere Vize Başvurusu

i̇ngiltere vize başvurusu

İngiltere vize başvurusu yapacak kişiler internetten ilgili başvuru formunu doldurmalı, vize ücretini ödemeli ve randevu seçerek başvurularını tamamlamalıdır.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere Vize Başvurusu sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızda, Türk vatandaşları ya da ikamet sahibi yabancıların Türkiye’den gerçekleştirecekleri İngiltere vize başvuru süreci detaylarıyla paylaşılacak.

Standart bordo, yeşil ya da gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere’ye yapmayı planladıkları bir seyahat için mutlaka vize almak zorundadırlar. Vize başvuruları İngiltere hükümetinin resmî web sitesi olan gov.uk üzerindeki formun doldurulması ile başlar. Başvuru formunuzda aşağıdaki konulardaki sorulara yanıt vermeniz beklenir:

 • Kişisel Bilgileriniz (Kimlik, pasaport, nüfus kayıtları vb.)
 • İletişim bilgileriniz (Adres, mail, telefon.)
 • Anne, baba ve mevcutsa eş ile çocuk bilgileriniz.
 • Çalışma durumunuza dair bilgiler (Çalışan, iş veren, emekli, öğrenci vb.)
 • Eğer mevcutsa detaylı iş yeri bilgileriniz.
 • Türkiye’deki detaylı finansal durumunuz ile seyahatinizin finansal planı.
 • İngiltere’ye yapacağınız seyahatin amacı.
 • İngiltere için planladığınız seyahat tarihleri.
 • İngiltere’de konaklayacağınız adres bilgileri.
 • Eğer sizi davet eden biri varsa detaylı kişisel bilgileri ile iletişim bilgileri.
 • Eğer sizi davet eden bir kurum ya da organizasyon varsa detaylı iletişim bilgileri.
 • Uluslararası, detaylı seyahat geçmişiniz.
 • Ulusal güvenlik soruları ve ekstra açıklamalar.

İngiltere vize başvuru sürecini 3’e böldüğümüzde, ilk kısım bu formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulmasıdır. Burada yapılan en büyük hata, başvuru sahiplerinin, uygun olduğunu düşündüğü bir ifadeyi, Birleşik Krallık Göçmenlik Kanunları’na (Immigration Rules) ters düştüğünü bilmeden kullanmasıdır. Burada “Göçmenlik Kanunları”na ters düşmekten kastımız, yalnızca bir şahsın, bir ülkeye yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışma niyeti değildir. Vize başvurusu her ülke için bir ulusal güvenlik protokolüdür ve başvuru aşağıdaki konular çerçevesinde incelenir:

İngiltere Vizesi Başvuru

 • Sahte evrak sunulmuş mu, yalan beyanda bulunulmuş mu?
 • Kişinin seyahat amacı gerçek, niyeti samimi mi? Yoksa belirtmediği bir sebeple mi İngiltere vize başvuru yapıyor?
 • Kişi planlanan seyahati ve ülkesine dönüşü için yeterli maddi kaynaklara sahip mi? Bu kaynaklar göstermelik olarak mı sunulmuş yoksa gerçekten kendisine mi ait?
 • Kişi bir yurt dışı seyahatini layıkıyla gerçekleştirebilecek gerçek bir birikime sahip mi?
 • Kişi ülkesinde ya da başka bir yabancı devlette suç işlemiş mi, vize ya da kalış ihlali yapmış mı?
 • Kişi, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturuyor mu?
 • Kişi, seyahati sonrası ana vatanına dönecek mi? Dönmesini gerektirecek sebepler neler?

Tüm bu sebeplerle, sürecin ilk kısmı olan başvuru formunun bir vize danışmanı eşliğinde doldurulması tavsiyemizdir. Formun doldurulmasının ardından sistem ödeme kısmına yönlenir ve burada gerekli ödemeler yapılır. Standart vize türlerinde yalnızca vize süresi seçimi yapılıp devam edilirken diğer birçok vize türünde ise tek bir sabit ödeme ve bunun yanında İngiltere Göçmenlik Sağlık Sigortası (Immigration Health Surcharge) ödemesi bulunur. Ödeme işlemleri de tamamlandığında İngiltere vize başvuru sürecinin ilk aşaması tamamlanır.

İngiltere vize işlemleri ikinci aşamasında, randevu tarihinin belirlenmesi amacıyla Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki resmi partnerinin web sitesine geçilir. Burada 4 aşama bulunur: Satın almak istediğiniz ek hizmetler, yardımlı ya da self evrak servisi alabileceğiniz takvim, varsa ek ödemeleriniz ve seçiminize bağlı olarak evrak yükleme aşaması.

İngiltere Vize Başvurusu

Bu noktada evraklarınızı dijital olarak sisteme yüklemek ya da randevu günü yanınızda götürmek sizin seçiminize bağlıdır. Dijital olarak yüklenmeyen evraklar için randevu günü ek ücret alınır. Bunların ötesinde, bu aşamadaki önemli nokta hangi evrakları nasıl sunmanız gerektiğidir. Kanıtlayıcı evraklarınız, başvuru formunuzu destekler. Başvuru formunuzda verdiğiniz tüm bilgileri evraklarınızda göstermeniz gerekir. Formunuzdaki ifadeler ile evraklarınızın gösterdiklerinin birbirleriyle çelişmemesi gerekmektedir. Yukarıda madde madde bahsettiğimiz inceleme konuları ve olası sorunlar aslında burada ortaya çıkar.

İngiltere vizesi başvuru sürecinde randevu gününe geldiğimizde, orijinal pasaportunuz, konfirmasyon belgeniz, VAF belgenizin ilk sayfası, randevu kağıdınız, varsa ek hizmetlerinize dair belgeler ve eğer self servis seçeneği ile ilerlediyseniz dokümanlarınızın tarandığına dair evrak ile seçtiğiniz şehirdeki vize başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekir. Yardımlı servis almayan kişiler için burada aslında başvuru teknik olarak bitmiş durumdadır, yalnızca parmak izi ile imza alınır ve güncel fotoğrafınız çekilir. Evraklarını yanında götürmeyi tercih eden kişilerin ek olarak evrak tarama işlemi yapılır.

Randevu gününden sonra konsoloslukta İngiltere vize başvurusu değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süre 2 hafta ile 6 hafta arasında, yoğunluğa bağlı olarak değişebilir. Başvurunuz sonuçlandığında seçtiğiniz yöntem ile tarafınıza ulaştırılır.

Unutmayın, Visa Prove ile çalışmak size yalnızca zaman tasarrufu sağlamaz. Doğru bir vize başvurusu yaparak stres yaşamazsınız. Uzmanlarımız süreç boyunca kişisel asistanınız olarak çalışır ve birçok ek ücretten de kurtulursunuz. İngiltere vize başvurusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button