İngiltere Vize Başvuru Merkezi

i̇ngiltere vize başvuru merkezi

Türkiye’nin 6 şehrinde İngiltere vize başvuru merkezi bulunur. Bunlar İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa ve Adana şehirlerinde faaliyet göstermektedir.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere Vize Başvuru Merkezi sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızda Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki konsolosluğu, büyükelçiliği ve anlaşmalı olduğu İngiltere vizesi başvuru merkezi ile ilgili detayları paylaşacağız. Ek olarak Visa Prove gibi danışmanlık firmalarının, bu sürecin neresinde var olduğunu da aktaracağız.

Geçmişte İngiltere vize başvuruları doğrudan İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden tamamlanmaktaydı. Sonraki yıllarda gerek güvenlik gerekse kalite iyileştirmeleri gibi sebeplerle tüm süreçler anlaşmalı kurum üzerinden ilerletilmeye başlandı. Bunun sonrasında da Birleşik Krallık İç İşleri Bakanlığı (Home Office), başvuru kısmını tamamen üzerine alarak tüm başvuruların dijital ortamda, resmî web siteleri gov.uk üzerinden dijital olarak tamamlanması kararını vermiştir.

İngiltere Vize Başvuru Merkezi

Şu anda halen bu sistem devam etmektedir. Başvurular gov.uk üzerinden gerekli formun doldurulması ile başlar, vize ücreti ve eğer varsa sigorta ücreti de bu sitede ödenir. Ardından sistem, başvuru sahibini, biyometrik verilerini beyan edebilmesi amacıyla İngiltere’nin Türkiye’deki resmi partnerinin web sitesine yönlendirir. Burada ilk etapta şehir seçimi yapılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana İngiltere vize başvuru merkezi seçenekleri mevcuttur. İngiltere vizesi işlemlerinde konsolosluk ile büyükelçilik arasında yetki ayrımı bölgesi bulunmamaktadır. Örneğin İtalya için yapacağınız bir vize başvurusunda ikamet ettiğiniz ile göre İstanbul, Ankara, İzmir ya da Gaziantep’ten başvuru yapma zorunluluğunuz bulunurken, İngiltere vizesi başvurunuzda, Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ederseniz edin, bu 6 İngiltere vize başvuru merkezi arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Buradaki tek dikkat edilmesi gereken nokta, Birleşik Krallık’ın yalnızca İstanbul ve Ankara’yı ana merkez olarak görmesi, diğer illeri yardımcı merkezler olarak belirlemesidir. Bunun sebebi konsolosluğun İstanbul’da, büyükelçiliğin ise Ankara’da bulunuyor olmasıdır. Bu yüzden İzmir, Bursa, Antalya ve Adana İngiltere vizesi başvuru merkezi seçildiğinde başvurunuza yardımcı merkez ücreti olarak 55 Pound tutarında zorunlu ödeme eklenir. 2023 yılında bu tutar yaklaşık olarak 1000 TL’ye tekabül etmektedir.

Şehir seçimi sonrası randevu günü ve randevu saati takvimine geçilir ve seçim yapılır. Bu noktada talep etmek istediğiniz bir ek hizmet varsa (Premium Lounge, VIP başvuru, randevusuz giriş, esnek saatte randevu, ekspres vize, süper ekspres vize, form doldurma ya da özel kurye vb. gibi) bunların da seçimi ve ödemesi yapılır. Bu aşamadaki bir diğer önemli konu da başvuru evraklarınızın yüklenmesidir. Yardımlı servis ya da self servis hizmeti seçebilirsiniz. Self servis hizmeti seçtiğiniz takdirde tüm başvuru evraklarınızın doğru şekilde konsolosluğa aktarımı sorumluluğu sizin olur.

İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi

Yardımlı serviste ise evraklarınız randevu günü sizden teslim alınarak taratılır ve bu işlem ücretlidir. Her iki durumda da hatalar yaşanabildiğinden ve bu hatalar vize başvurunuzun sonucunu doğrudan etkilediğinden (örneğin sunulması zorunlu bir evrakın sisteme doğru bir şekilde yüklenememesi, tarayıcı hataları, yükleme hataları vb.) ötürü, vize başvuru evraklarınızın danışmanınız tarafından dikkatlice yüklenmesi hem daha sağlıklı olacak hem de maliyetinizi azaltacaktır.

Toparladığımızda, İngiltere vize başvuru merkezi aslında yalnızca biyometrik verilerin alındığı bir anlaşmalı kurumdur. Başvuru sahibinin imzası ve parmak izi alınır, vizeye basmak üzere güncel bir fotoğrafı çekilir. Bu noktaya gelene kadar olası sorunlardan ve ücretlerden kaçınmak amacıyla başvuruyu teknik olarak bitirmiş olmak en doğrusudur. Başvuru formunun doldurulması ve gerekli evrakların uygun şekilde konsolosluğa aktarılması başvurunuzun 3 aşamasından 2’si ve en önemlileridir. Kurumumuz Visa Prove, ön hazırlık aşamasından vizeli pasaportunuzun tarafınıza teslim edilmesine dek tüm vize başvuru sürecini sizin adınıza yürütür. Doğru ve eksiksiz bir vize başvurusu yapmanızı sağlar. Bununla birlikte, süreç boyunca karşılaşacağınız birçok ekstra ödemeden de kaçınmanıza yardımcı olur. Örneğin,

 • Başvuru formu ücreti: 990 TL
 • Evrak tarama ücreti: 480 TL
 • Randevu Ücreti: 1320 TL
 • Randevu kaçırılırsa ek ücret: 1410 TL
 • Kargo ücreti: 100 TL

Tüm bu ücretler, kurumumuzla çalıştığınızda ödemenize gerek olmayacak ücretlerdir. Ayrıca Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki resmi partneri, yani İngiltere vizesi başvuru merkezi, herhangi bir sorun karşısında iletişim kurabileceğiniz bir yer değildir, herhangi bir telefon numaraları ya da mail adresleri bulunmamaktadır. Başvuru sürecinizde kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına bir İngiltere vizesi uzmanıyla ilerlemeniz tavsiyemizdir.

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize başvuru merkezi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

i̇ngiltere vizesi i̇letişim

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button