İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

Standart (bordo) Türk pasaportu sahipleri, 2023 yılında İsviçre’ye gerçekleştirecekleri seyahatleri için Schengen İsviçre vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

Değerli ziyaretçimiz, İsviçre Vizesi sayfamıza hoş geldiniz. İsviçre, bir Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen Schengen bölgesi serbest seyahat anlaşmasının taraflarından biridir. Bu sebeple Schengen vizesi ile İsviçre’ye seyahat edilebilmektedir. Yazımızda İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru detayları ve vize ücreti gibi konulara değineceğiz.

Yeşil Pasaport ile İsviçre’ye Gidilir Mi?

Evet, yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları 2023 yılında İsviçre’ye vizesiz seyahat edebilmektedirler. İsviçre, 12 Aralık 2008'den beri Schengen Serbest Seyahat Bölgesi'nin bir üyesidir. Tüm Schengen üye devletleri için geçerli olan bu anlaşma, 180 günlük bir süre içinde 90 günü geçmeyecek şekilde, özellikle turistlerin, iş amacıyla seyahat edenlerin ve ziyaretçilerin konaklamalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

İsviçre Vizesi Schengen Mi?

Evet, İsviçre’den alacağınız bir vize Schengen vizesidir ve tüm Schengen bölgesinde serbest seyahat hakkı verir. Schengen bölgesi, 27 Avrupa Birliği ülkesi ile birlikte serbest ticaret & seyahat anlaşmasının tarafı olan 4 ülkeden oluşur. Bunlar İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’dır. Edineceğiniz bir İsviçre Schengen vizesi ile tüm bu ülkelere seyahat edebilirsiniz. Yine aynı şekilde, başka bir üye ülkeden alınan “Schengen vizesi ile İsviçre’ye gidilir mi?” sorusunun cevabı da evettir.

İsviçre Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye’de İsviçre vize başvuruları, yalnızca İstanbul ve Ankara şehirlerindeki 2 başvuru merkezinden yapılabilmektedir. Başvurular Levent, Beşiktaş’taki konsolosluk tarafından değerlendirilir ancak doğrudan konsolosluğa başvuru yapılamaz. Bu merkezler, konsolosluk ile başvuru sahibi arasında köprü görevi görmektedir. Sonuçlanan vize başvuruları sonrası pasaport teslimi yine bu merkezlerden yapılır.

İsviçre Schengen Vizesine En Erken Ne Zaman Başvurulur?

2023 yılı Schengen yönetmeliğine göre vize başvuruları, en erken, seyahat tarihine 6 ay kala yapılabilmektedir. Örneğin 1 Temmuz 2023 tarihinde başlayacağınız bir seyahat için vize başvurunuzu en erken 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Seyahatin 6 ay öncesi, başvuru için biraz erken olmakla birlikte rahat davranarak geç kalmamak da gereklidir. İdeal vize başvuru tarihi, seyahate 3 ay kaladır.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuruları şahsen ya da danışman firmalar aracılığıyla başvuru merkezine yapılmaktadır. İlk etapta web sitesi üzerinden hesap oluşturulur, vize türü seçilir, başvuru formu doldurulur ve onaylanır. Onaylanan form sonrası randevu takvimi açılır. Bu takvimde randevu günü ve saati seçilir. Gerekli evraklar randevuya 2 hafta kala hazırlanmalıdır çünkü günceliğini yitirmiş evraklar kabul edilmez. Ayrıca yazılı beyan edilen tüm evraklar İngilizce, Almanca, Fransızca ya da İtalyanca tercümesiyle sunulmalıdır. Randevu günü evraklarınız ve parmak iziniz alınır, ardından 4 – 7 iş gününde başvurunuz sonuçlanır.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

2023 yılında İsviçre vize başvuruları 4 ila 7 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre, başvuru dosyanızın işleme alındığı gün başlamaktadır. Konsolosluğun yoğunluğu sebebiyle randevular 4 ila 6 hafta sonrasına verilebilmektedir, yani toplam işlem süresini hesaplarken randevu bekleme sürenizi de buna dahil etmeniz gerekir. İsviçre vize başvurularında şu an için VIP ya da Premium randevu önceliği bulunmuyor. Bu yüzden başvurunuzu, seyahatinize gecikmeyeceğiniz şekilde planlamanızı öneririz.

İsviçre Vize Başvurusu

Umuma mahsus (bordo) Türk pasaportu sahiplerinin İsviçre vize başvurusu işlemleri yalnızca İstanbul ve Ankara şehirlerinden gerçekleşmektedir. İsviçre vizesi başvuru süreci, ülkenin Türkiye’deki başvuru merkezi olan TLS Contact’ın web sitesinden form ve randevu işlemlerinin tamamlanmasıyla başlar. Başvuru sahibi kişi, randevu günü gerekli evraklarla birlikte hazır bulunmalı, başvurusunu gerçekleştirmeli ve parmak izini vermelidir. İsviçre konsolosluğu vize başvurusu kabul etmemektedir. İstanbul Levent’te bulunan konsolosluk yalnızca oturum işlemleri ve farklı konularla ilgili yardımcı olmaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen İsviçre Vize Başvurusu sayfamızı inceleyiniz.

İsviçre Vize Ücreti

Avrupa Birliği’nin 2023 yılı için belirlediği vize ücretleri tablosuna göre İsviçre vize ücreti 80 Euro olarak ödenmektedir. Bunun yanında zorunlu bir başvuru merkezi ücreti de bulunur. Bu ücret ise 442 liradır. Her iki ücret de Türk Lirası cinsinden, nakit olarak ödenir. Ayrıca döviz kurundaki dalgalanmalar hem İsviçre vizesi ücreti hem de başvuru merkezi ücretinde değişikliğe yol açabilir. Belirttiğimiz ücretler kısa süreli Schengen Vizesi ücretleridir, farklı vize türlerinde ve yaşlarda farklı ücretler ila ek bedeller oluşabilir. Konunun ayrıntıları için lütfen İsviçre Vize Ücreti 2023 sayfamızı inceleyiniz.

İsviçre Vize

İsviçre Vize Türleri

Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği İsviçre vizesi türleri, 5 ana kategoride toparlanmıştır. Bunlar Turizm, Ziyaret, İş & Ticaret, Medikal ve Eğitim kategorileridir. İsviçre’de yaşayan Türk popülasyonu göz önünde bulundurulduğunda, aile, akraba ve arkadaş ziyareti kategorisinde yapılan vize başvuruları başı çekmektedir. Kısaca değinmek gerekirse;

 • İsviçre Ziyaret Vizesi: Seyahat amacı bir yakınlarını görmek olan kişilerin İsviçre aile ziyareti vizesi ve İsviçre arkadaş ziyareti vizesi şeklinde yaptığı başvurulardır. Başvuru sahibinin evraklarıyla birlikte karşı taraftan mutlaka davet yazısı ve duruma göre değişen farklı ek evraklar sunulması gerekir.
 • İsviçre Ticari Vize: Ülkeye toplantı, fuar ziyareti, fuarda stant açmak, iş görüşmesi, işle ilgili eğitim vb. konularda seyahat edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. İsviçre iş amaçlı vize ya da İsviçre fuar vizesi olarak da bilinmektedir.
 • İsviçre Turist Vizesi: Ülkeye yalnızca turizm amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. İsviçre turistik vize de yukarıdaki diğer kısa süreli vizeler gibi maksimum 90 güne kadar kalış hakkı verir.

Tüm vize türleriyle ilgili detaylar için İsviçre Vize Türleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İsviçre Vizesi için Gerekli Evraklar

İsviçre vize evrakları, başvuru yapılacak vize türüne göre oluşmaktadır ve seyahat amacı noktasında birbirinden ayrılır. Turistik bir başvuruda tur programı, otel, uçak, detaylı dilekçe vb. evraklar önemliyken ziyaret başvurusunda davet eden kişinin sunacağı evraklara dikkat edilir. Ticari amaçlı İsviçre vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanırken ise İsviçre’de faaliyet gösteren firmadan ya da düzenlenecek bir fuardan gelecek yazı önemlidir. Başvuruların tamamında değişmeyen evraklar ise kişisel evraklardır. Bunlar pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus aile kayıt örneği, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası şeklinde sayılabilir. Kişinin çalışma, emeklilik ya da öğrencilik durumuna göre farklı evraklar da dosyaya eklenir. Şahsi durumunuza uygun evrak listesi için lütfen İsviçre Vizesi için Gerekli Evraklar sayfamızı inceleyiniz.

İsviçre Vize Başvuru Formu

İsviçre için yapacağınız vize başvurularında, formu internet üzerinden doldurmak zorunludur. Başvuru merkezinin web sitesinde hesap oluşturduktan sonra vize türü seçilir ve İsviçre vizesi başvuru formu başlatılır. Soruların tamamına doğru ve eksiksiz şekilde yanıt vermeniz gerekmektedir, aksi takdirde sistem hatası alınacağı için başvuru formunuz tamamlanmaz. Bitirilen form onaylandığında sistem randevu takvimini açmakta, onaylanan randevu sonrasında gerekli çıktılar alınarak işlem bitirilmektedir. Sürece dair detaylı bilgiler için lütfen İsviçre Vize Başvuru Formu sayfamızı inceleyiniz.

İsviçre Vize Şartları

Tüm Schengen Bölgesi ülkeleri gibi İsviçre de yalnızca belli başlı kriterleri sağlayan kişilere ülkeye giriş izni vermektedir. İsviçre vize şartları içerisinde en önemliler, seyahat amacının gerçek olması, finansal yeterlilik ve Türkiye ile bağların kuvvetli olmasıdır. Türk vatandaşlarına 2023 yılında verilen vize retlerinin büyük kısmı bu maddelerden oluşmaktadır. Bunların dışında evrak detayları, belge gerçekliği ve içeriği, kamu güvenliği vb. konularda birçok şart daha bulunmaktadır. Başvurunuzu yaparken dikkat etmeniz gereken tüm konular için İsviçre Vize Şartları sayfamızı inceleyiniz.

İsviçre Vize Randevu

Gerçekleştireceğiniz vize başvurularında randevular yalnızca web sitesi üzerinden alınabilmektedir. Telefon ya da mail ile randevu almak mümkün değildir. Başvuru formunuz, referans numarasıyla randevu bilgilerinize bağlanır. Formun doğru şekilde doldurulması, randevuya uygun zamanda katılmak ve seyahatin zamanlı şekilde planlanması gereklidir. Bu yüzden başvurularınızı Visa Prove İsviçre vize danışmanlık firması aracılığıyla yönetmenizi tavsiye ederiz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen İsviçre Vize Randevu sayfamızı inceleyiniz.

İsviçre Vize Reddi

Konsolosluk, uygun görmediği takdirde, bu değerlendirmesine neden olan maddeleri işaretleyerek başvurunuzu reddedebilir. İsviçre vize reddi mektubunda 16 madde bulunur. Türk vatandaşlarına en çok uygulanan 3 vize reddi sebebi şu şekildedir:

 • Kişinin kendi ülkesi ile bağlarının zayıf olması, geri dönmeme ihtimalinin bulunması
 • Kişinin maddi açıdan yetersiz ya da para kaynaklarının şüpheli bulunması
 • Kişinin seyahat amacının gerçekçi / inandırıcı bulunmaması

İsviçre Vizesi Aracı Kurum

Tüm Türkiye’den yapılacak vize başvuruları için aracı kurum TLS Contact’tır. Bu kurum dışında başvuru almaya yetkili bir kurum bulunmamaktadır. Visa Prove, doğru bir başvuru yapmanız, evraklarınızı uygun şekilde hazırlamanız, zaman ve para kaybetmemeniz ve vize alma şansınızı yükseltmeniz için çalışır. Unutmayın ki başvuru merkezi, yalnızca evraklarınızı ve parmak izinizi almak için görevli bir kurumdur, bu yüzden başvurunuzu Visa Prove uzmanlarıyla ilerletmenizi tavsiye ederiz.

İsviçre vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu başlatmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

İsviçre Vizesi İletişim

İsviçre Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button