Gana Vizesi

Gana Vizesi

Gana Vizesi

Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan ticari hacmi oldukça yüksek bir ülkedir. Türkiye’den sıklıkla ticari olarak seyahat edilmektedir.

Türkiye’den Gana’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir. Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi yolcuların vize almaları zorunludur. 

Diplomatik (Siyah), pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Gana’ya seyahatleri 90 güne kadar vizeden muaf tutulmuştur.

Gana vize başvuruları İstanbul ve Ankara olarak Türkiye’de iki bölgeden resmi temsilcikleri üzerinden yapılmaktadır. Vize başvuruları için kişililerin gelmelerine gerek kalmadan tüm işlemler Visa Prove uzmanları tarafından tamamlanmaktadır. 

Siz değerli ziyaretçilerimiz için bu sayfamızda Gana vizesi nasıl alınır? Hangi evraklar gereklidir? Ne kadar sürede vize alınabilir? Gibi aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız ayrıca sormak istediğiniz sorular veya başvuru işlemlerinizi başlatmak için bizlere info@visaprove.com mail adresimizden veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Gana Vize Nasıl Alınır?

Gana vize başvuruları için öncelikle seyahat amacına uygun olarak vize türü belirlenmesi gereklidir. Vize türü sizlerin paylaşacağı bilgiler doğrultusunda karar verilir. Başvuru için vize türüne ve çalışma durumunuza uygun olarak gerekli evrak listeleri hazırlanır.

Hazırlanan evrak listeleri sizlere mail veya Whatsapp üzerinden iletilmektedir. Başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için tüm evrakların asıllarının tarafımıza kargo/ kurye veya ofislerimizi ziyaret ederek teslim edebilirsiniz. 

Gana vize başvuruları için evrakların tamamı bizlere ulaştırıldığında online başvuru formu tarafımızdan doldurulup, gerekli evraklar taratılıp sisteme yüklemesi yapılmaktadır. 

Form ve yüklemeler tamamladığında randevu paneli üzerinden başvuru için randevu alınmaktadır. Gana Konsolosluğu vize başvuruları için kişileri gerekli görmediği sürece şahsen çağırmamaktadır.

Randevu günü uzmanlarımız başvurunuzu işleme aldırır ve vize için gerekli ödemeler sizin adınıza nakit döviz olarak konsolosluğun anlaşmalı bankası üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için ödeme makbuzu gerekli belgedir.

Vize başvurularınız kurumumuz tarafından ortalama 5/7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru sonuçlanma süresi resmi olarak 5/7 iş günüdür, ekspres alternatifleri mevcuttur ancak tüm bu süreler ve verilen vize süresi, giriş sayısı tamamen konsolosluk inisiyatifine bağlı olup değişiklik gösterebilmektedir.

Gana Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar 

Gana vize başvuru işlemleri için seyahat amacına uygun olarak vize türü belirlenmektedir. Vize türü ve kişilerin çalışma durumlarına uygun olarak hazırlanması gereken evraklar farklılık göstermektedir.

Başvuru için evraklar size uygun olarak mail ortamında iletilmektedir.

Genel Standart Vize Evrakları:

 1.  Pasaport (Seyahat dönüşü itibariyle en az 6 ay süresi ve karşılıklı 2 boş  sayfası olan)
 2.  4  adet Fotoğraf (Biyometrik arka fonu beyaz)
 3.  Kimlik Fotokopisi
 4.  Başvuru formu (Tarafımızdan online olarak doldurmaktadır.)
 5.  Vize talep dilekçesi (Seyahat amacı, gidiş dönüş tarihi ve seyahat   masraflarının belirtilmesi gereklidir.)
 6.  Gana’daki firmadan davet mektubu (Firma antetli kağıdına kaşeli   imzalı, davet eden kişinin iletişim bilgileri yazmalıdır.)
 7. Davetiye gönderen kişinin kimlik fotokopisi
 8.  Çalışan kişiler için maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, SGK tescil ve   hizmet dökümü
 9.  Firma sahipleri için firma belgeleri (Faaliyet belgesi, imza sirküleri, sicil gazetesi, vergi levhası)
 10.  Güncel Banka Dökümü (3 aylık bankanın ıslak imzalı kaşeli ve bankanın imza sirküleri ile birlikte)
 11.  Seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı, kurumumuz tarafından satın alabilirsiniz.)
 12.  Otel-Uçak rezervasyonu
 13.  Sarı Humma aşı kartı

Gana Vize Türleri Nelerdir?

Gana Cumhuriyeti ülkesine Türkiye’den çoğunluk ticari amaçlı seyahatler yapılır ancak bunun yanında turistik olarak da yoğun olarak tercih edilmektedir. 

Hem ticari seyahatler için hem de turistik, arkadaş ziyaretleri için uygun kategorilerde vize alınması mümkündür. 

Vize türleri Turistik/ Ticari ve ziyaret vizeleri olarak alınmaktadır. 

 •  1 Aylık Tek Girişli
 •  3 Aylık Çok Girişli
 •  6 Ay Çok Girişli
 •  1 Yıl Çok Girişli vize olarak alınabilir.

Vize süreleri istediğiniz süre olarak tercih edilebilir ancak konsolosluk uygun görmesi durumunda talep edilen vizeden farklı vize verebilir. 

Gana Turistik Vize

Gana’ya turistik amaçlı seyahatler, turlar ile turistik amacıyla yapılan tüm seyahatler için alınacak vize türüdür.

Turistik vizelerde dikkat edilmesi gereken husus, orada iletişimde olduğunu kişi ya da kurum olup olmadığı sorulmaktadır. Bunun yanında otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortası önemlidir. 

Gana Ticari Vize

Gana’ya toplantı, fuar, iş birlikleri, ticari amaçlı ziyaretler, Pazar araştırması gibi ticari amaçlı tüm seyahatler için alınan vize türüdür.

Ticari vizelerde iletişimde olunan firmalardan mutlaka davet mektubu alınması gerekmektedir.

Konsolosluklar sunulan belgelerin doğruluğunu teyit etmek için form üzerine veya davet mektubu üzerinde iletişim bilgileri yazan kişiler ile iletişime geçmektedir.

Gana Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Ziyaret vizelerinde ülkelerdeki birinci derece akraba veya arkadaş ziyaretleri üzerinden başvuru yapılabilmesi için öncelikle kişilerin sizlere mai ortamında davet mektubu iletmeleri gerekmektedir. 

Kişiler Gana’da vatandaş ise kimlik kartları fotokopisi gereklidir. Vatandaş olmayan Gana’da ikamet izni ila kalan kişileri ziyaret için yapılacak seyahatlerde davet gönderen kişinin oturum izin kartı fotokopisi eklenmelidir.

Birinci derece yakın akraba olan kişiler üzerinden başvuru yaparken akrabalık derecesini kanıtlayan belge sunulması gerekmektedir.

Gana Vize Başvuru Formu

Başvuru formları Gana Hükümetinin getirmiş olduğu yeni karar ile online sistemleri üzerinden bazı gerekli belgelerin yüklemeleri ile yapılmaktadır. 

Online başvuru formu tamamlanır ve yüklenmesi gereken tüm belgeler uygun formata getirilip isimlendirir ve yüklenir. 

Başvuru formu tamamlanıp, gerekli yüklemeler yapıldıktan sonra başvuru kodu ile randevu alınmaktadır. Randevu günü evrakların asılları ve başvuru formu ilgili temsilciği tarafımızdan iletilmektedir.

Gana Vize Ücretleri

Vize başvuru ücretleri Gana Hükümetinin ilgili temsilciği tarafından anlaşmalı bankalar üzerinden nakit ve döviz cinsinden yapılmaktadır. Ödemeler için kişilerin gelmeleri zorunlu değildir. 

Başvuru sahibin pasaport numarası ve alınacak vizenin türüne göre belirlenen harç miktarı nakit olarak ödenir. Bankadan alınan ödeme makbuzu dosyaya eklenmektedir.

Ödemeler normal başvuru ve ekspres başvuru olarak iki kategoriden yapılabilir. Seyahatin aciliyetine göre ödenmesi gereken harçlar farklılık gösterebilir.

Vize Süre ve Giriş Sayısı

Normal Başvuru

Ekspres Başvuru

1 Ay Tek Giriş

60€

120€

3 Ay Çok Giriş

75€

150€

6 Ay Çok Giriş

100€

200€

1 Yıl Çok Giriş

150€

300€

Gana başvuru işlemleri için Visa Prove danışmanlık ücreti 59 € ‘dur.

Gana Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Başvuru işlemleri için Gana İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği randevulu sisteme geçiş sağladığı için online sistem üzerinden formlar tamamlandıktan sonra başvuru kodu ile yine aynı sistem üzerinden randevu alınması gereklidir.

Randevu günü kişilerin şahsen gelmeleri zorunlu değildir konsolosluk gerekli görmediği sürece kişileri mülakata çağırmamaktadır.

Gana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuruları normal süreçlerde başvuru gününden sonra sistem üzerinden başvuru kodu ile kontrol edilmektedir. Ortalama sonuçlanma süresi 7 iş günüdür ancak bu süreleri konsolosluğun yoğunluk durumuna göre ve resmî tatillere göre değişkenlik gösterebildiği için nihai karar ilgili merci inisiyatifindedir. 

Ekspres başvuru seçenekleri konsolosluk uygun gördüğü durumlarda izin verebilir, ancak yine de ekspres harç ödenmesi durumunda dahi sonuçlanma süresi dosyaya göre değişkenlik gösterebilir. 

Gana vizesi almak için yapılması gereken tüm işlemleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Gana Vizesi

Gana Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button