Bulgaristan Vizesi

bulgaristan vizesi

Bulgaristan Vizesi

Asırlardır farklı medeniyetlere ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Bulgaristan, neredeyse bütün büyük uygarlıkların geçiş güzergahında bulunmaktadır. Bulgaristan vizesi Türkiye’den Bulgaristan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının veya Türkiye’de ikamet eden ve oturumu olan vizeye tabi ülke vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. Bilindiği kadarıyla ilk yerleşim Ön Bulgarlar adı verilen karışık bir ırk ile başlamaktadır.

Daha sonrasında ise farklı imparatorlukların işgaline uğramış ve 1908’den bu yana bağımsız bir devlet olarak ayakta kalmayı başarmıştır. Kuzey ve Güneyinde yer alan verimli toprakları sayesinde ekonomisinin %25’i tarıma dayalı olmakla birlikte %40’lık bir kısım ise endüstriye dayalıdır.

Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde Bulgaristan vizesi prosedüründen muaf olmakla beraber Hususi (Yeşil) pasaport hamili vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise Schengen ülkelerinden birinde D tipi vizeye veya Schengen statülü bir vizeye sahip değillerse Bulgaristan vizesi almak durumundadırlar.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Tam ve resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan Bulgaristan vizeleri için başvuru merkezleri vatandaşlarımız için resmi temsilciliklerdir. Bulgaristan Hükümeti’nin ülkemizde İstanbul’da Edirne’de ve Bursa’da yer alan konsoloslukları ve Ankara’da büyükelçiliği bulunmaktadır. Bu temsilciliklere yapılacak olan uygun vize türü başvurularıyla Bulgaristan vizesi alınabilmektedir. Bütün Bulgaristan vatandaşları 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkemize gelebilir ve konaklayabilirken, vatandaşlarımızdan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi olanların vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Başvuruların hepsi aynı temsilciliklere yapılıyor olsa da ihtiyaç duyulan vize türüne göre hazır bulundurmaları gereken evraklar değişiklik gösterebilmektedir.

Örneğin turistik amaçlı bir seyahat gerçekleştirilmek istiyorsunuz ve bu seyahate uygun vize almak için gerekli olan evraklar

 • En az 9 ay daha geçerliliği olan bir pasaport,
 • Daha önce bir vize başvurusunda kullanılmamış olan 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Tam vukuatlı ve barkotlu nüfus kayıt örneği,
 • Oturum adresini belirten ikametgâh belgesi,
 • İlgili bankadan kaşeli, imzalı ve imza sirküleriyle birlikte banka hesap dökümü,
 • Başvuru sahibi bir şirket sahibiyse imza sirkülerinin fotokopileri,
 • Başvuru sahibi bir şirket çalışanıysa işe giriş bildirgesi,
 • Başvuru sahibi bir emekliyse emeklilik belgesi,
 • Başvuru sahibi bir öğrenciyse öğrenci belgesi,
 • Kaşeli ve imzalı olmak kaydıyla otel rezervasyonu,
 • 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için iki ebeveynden de verilmiş olan noter tasdikli muvafakatname evrakı şeklindedir.

Ticari amaçlarla gerçekleştirilmek istenen bir seyahat söz konusu olduğunda ise,

 • İlgili şirketin antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi,
 • İlgili şirketin güncel vergi levhası fotokopisi, son 3 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopileri, imza sirküleri fotokopileri,
 • İlgili bankadan güncel, imzalı, kaşeli ve imza sirküleriyle birlikte alınmış şirketin hesap dökümü,
 • En az 18 ay geçerliliği olan bir pasaport,
 • Daha önce bir vize başvurusunda kullanılmamış ve son 6 ay içerisinde çektirilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Güncel olarak alınmış olan ikametgâh belgesi,
 • Şirket çalışanıysa işe giriş bildirgesi evrakı, sigorta hizmet dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu,
 • Sözleşmeli bir çalışan ise, noter onaylı iş sözleşmesinin orijinali,
 • Şirket sahibiyse sigorta hizmet dökümü,
 • Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı ilgili şirket tarafından düzenlenmiş davet mektubu,
 • Davetiyenin göndereni konumundaki şirket ile ilişkinizi kanıtlayabilecek evraklar Bulgaristan temsilcilikleri tarafından talep edilmektedir.
Diğer vize türleri için gerekli olan evraklar hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımız bizimle iletişime geçebilirler.  

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

 

1. Bulgaristan Transit Vize

Seyahatinizin esas amacının Bulgaristan olmadığı ancak farklı sebeplerden dolayı Bulgaristan topraklarından geçiş yapmanız gerekiyorsa, Bulgaristan transit vizesi ihtiyacınız olacaktır. Genellikle kara yollarını kullanarak farklı ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımız tarafından tercih edilen bir vize türü olmakla beraber Bulgaristan topraklarında bulunulması planlanan sürede geçerli bir Schengen vizesi varsa ayrıca Bulgaristan transit vize ihtiyacı duyulmamaktadır. Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemese de Schengen statülü ve çok girişli bir vize ile Bulgaristan ziyaret edilebilmektedir.

2. Bulgaristan Turistik Vize

90 günü aşmayacak şekilde planlanmış turistik amaçlı gezilerin gerçekleştirilebilmesi için başvurulması gereken vize türü turistik vizedir. Bu vize türü sayesinde Bulgaristan’a ziyaretinizi gerçekleştirebilir ve ülke içerisinde özgürce seyahat edebilirsiniz. Lakin bu vize türünde Bulgaristan’ın herhangi bir yerinde işe giremeyeceğinizi ve bu vizenin Schengen statülü bir vize olmadığını hatırlatmak isteriz.

3. Bulgaristan Ziyaret Vizesi

Bulgaristan’da yaşayan arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi ziyaret etmek, bir süre onlarla vakit geçirmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü ziyaret vizesidir. Yakın akrabalar söz konusu olduğunda daha uzun süreli ve çok girişli vizeler alınabilmekteyken uzak akrabalar veya arkadaşlar söz konusu olduğunda daha kısa süreli ve tek girişli vizeler verilmektedir. Bu vize türüne yapılan başvurulardaysa en önemli evrakın ziyaret edilecek aile üyesi veya arkadaş tarafından ilgili temsilciliğe hitaben düzenlenmiş, sizi davet ettiğini bildirir davet mektubudur.

4. Bulgaristan Ticari Vize

Uluslararası bir şirketin sahibi veya temsilcisi olarak Bulgaristan’da bulunan bir şirket ile ilişkileriniz sebebiyle yapmak istediğiniz toplantılarınız veya farklı buluşmalarınız için ihtiyaç duyduğunuz vize türüdür. Yukarıda örneğini verdiğimiz ve ticari amaçlarla gerçekleştireceğiniz bütün Bulgaristan seyahatlerinizde ihtiyaç duyacağınız bu vizeye erişebilmeniz için bizimle iletişim kurabilirisiniz. Bu vize türünde en kritik belgenin Bulgaristan’da bulunan şirket tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış ve Bulgaristan Yabancılar Şubesi tarafından onaylanmış olan davet mektubudur. Bu mektup sizin seyahat amacınızın en önemli kanıtı olduğundan konsolosluk tarafından dikkate alınmaması veya göz ardı edilmesi mümkün değildir.

5. Bulgaristan D Tipi Vizeler

Bulgaristan’a yapacağınız seyahatlerinizin uzun süreli olması durumunda başvurulması gereken vize türüdür. Bulgaristan’da kalacağınız sürede çalışmak istiyorsanız veya bir eğitim sürecine dahil olacaksanız bu vize türü size bu imkanları da sunacaktır. Ayrıca D Tipi vize başvurularında yetkili temsilciliklerin randevu vererek başvuru sahibi ile mülakat yapmak istediklerini ve bu konuda herhangi bir istisnanın bulunmadığını da belirtmek isteriz. Bu vize türünün de farklı alt kategorileri bulunmakta olup bunlar:
 • Bulgaristan’da hali hazırda oturum izni olan bir kişinin ailesi için oturum başvurusu yapması
 • 1978 yılında veya daha öncesinde Bulgaristan’dan ülkemize göçmüş olanların alacakları oturum vizeleri
 • Bulgaristan’da bir şirketi olan ve şirkette en az 10 çalışanı bulunan kişilerin,
 • Çalışmak için gitmek isteyenlerin alacakları oturum vizeleri
 • Türkiye’den emekli olup Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin alacakları oturum vizeleri
 • Öğrenci değişim programına katılacak olanların alacakları oturumlar
 • Bulgaristan vatandaşı ile evlenen vatandaşlarımızın alacakları oturumlar
 • Bulgaristan’da bir temsilciliği olan vatandaşlarımızın başvuracağı vizelerdir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bütün temsilcilikler için olduğu gibi Bulgaristan Cumhuriyeti için de vize başvuru formu büyük önem arz etmektedir. Hangi vize türüne başvuruyor olursa olsun başvuru sahibi ile temsilciliğin tanışmasının bu form aracılığıyla olacağı unutulmamalıdır. Doğru ve eksiksiz doldurulan bir başvuru formu ile başvurunuza güzel bir başlangıç yapabilecek ve bu sayede formun ardından gelecek olan evrakların incelenmesinde olumlu etki bırakabileceksiniz.

Bulgaristan Vize Ücretleri

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere çok farklı türlerde ve kategorilerde vizeleri bulunan Bulgaristan’ın vize ücretleri hakkında bir tutar belirtilmesi mümkün değildir. Başvuruda bulunulacak olan vize türüne güre değişiklik gösteren bu ücretin başvuru kararı alınana kadar belirlenmesi mümkün değildir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, Gaziantep, Adana ve İzmir’de temsilcilikleri bulunan Bulgaristan Cumhuriyeti, ikametgâh ayrımına göre uygun temsilciğinden kabul etmektedir. İstanbul’da yer alan yetkili servis birimine İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya’da ikamet eden vatandaşlarımız, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir ve Yalova’da ikamet eden vatandaşlarımız ise Bursa ve İzmir’de yer alan temsilciliklere başvuruda bulunabileceklerdir. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde ikamet eden vatandaşlarımız Edirne’de yer alan yetkili servis birimine ve sayılan illerin dışında kalan illerde ikamet eden vatandaşlarımız Ankara ve Gaziantep’te yer alan yetkili servis birimine başvuruda bulunabileceklerdir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuruda bulunulan vize türüne göre değişiklik gösteren bu süre, ilgili temsilciğin ihtiyaç duyduğu süre kadardır. Bazı başvurularda başvuru sahibinin bizzat gelmesi talep edilirken bazı başvurularda gelmesi gerekmemektedir. Birden fazla faktöre bağlı olan bu süre hakkında bir tahmin yürütülmesi gerekirse önceki uygulamalara istinaden çoğu başvurunun en geç 15 gün içerisinde sonuçlandığı söylenebilir.  

Yabancılar için Bulgaristan Vizesi

Türkiye’de yaşayan, oturum ve çalışma iznine sahip kişiler de ülkemizde bulunan yetkili temsilciliklerden Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunabilmektedirler. Lakin başvurularının olumlu mu yoksa olumsuz mu veya ne kadar sürede sonuçlanacağı öngörülememekle birlikte başvurunun türüne, başvuru sahibine ve başvurunun yapılacağı zamana göre değişiklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için bizimle geçebilir ve kendi durumunuz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Almak Kolay mı?

Her ülke kendi kanunları ve iradesiyle verdiği kararlara istinaden ülkelerine ziyaretçi veya göçmen kabul etmektedirler. Bulgaristan Hükümeti de benzer kurallara ve prosedürlere sahiptir. Bu yüzden yapılacak başvurularda başvuru sahiplerinden bazı şartları sağlamaları beklenmektedir. Başvuru şartlarının sağlandığı herhangi bir vize başvurusunun alınmasında bir güçlüğün ortaya çıkma ihtimali düşük olduğundan vize almanın kolay olduğu söylenebilir.

Bulgaristan Schengen Vizesi Kabul Ediyor mu?

Herhangi bir Schengen ülkesinden alınan vizeler Bulgaristan için de geçerli durumdadır. Ancak Bulgaristan için alınan vizeler Schengen ülkelerinde geçerli değildir.

Bulgaristan’a Araçla Gidileceği Zaman Neler Yapmak Gerekir?

Araç, sahibi tarafından kullanılacağı durumlarda yeşil sigorta, uluslararası geçerliliği bulunan sürücü belgesi ve araç ruhsatının sürücüde bulunması yeterli olmaktadır. Ancak araç, sahibi tarafından kullanılmayacaksa yukarıdaki belgelere ek olarak araç sahibinin vekaletinin bulunması gerekmektedir. bulgaristan vizesi iletişim

Bulgaristan Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button