Belçika Vizesi

Belçika vizesi

Belçika Vizesi

Merhaba Visa Prove’a hoş geldiniz. Bu sayfamızda farklı kategorilerde Belçika vizesi başvurusu yapacak kişilerin tabi olduğu prosedürlerden bahsedeceğiz. Farklı kategorilerden vize başvurusu yapacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar, başvurularını tamamlamak için ödemesi gereken meblağlar vb. durumlardan bahsedeceğiz.

Belçika ülkesi Batı Avrupa’da bulunan ve Avrupa Birliğine üye bir ülkedir. Birliğin ve Nato gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezini barındıran bu ülke aynı zamanda Schengen’e üye ülkelerden biridir.

Bu ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerinden alınan C Tipi (Her altı ayda maks. 90 gün kalış hakkı sağlayan vizeler) vizeleri Schengen statüsüne sahip vizelerdir. Başvuru sahipleri edindikleri bu vizeler ile vize geçerlilik süreleri ve vizeleri çoklu girişliyse eğer, ilk girişlerini Belçika’ya yaptıktan sonra diğer Schengen ülkeleri ve Avrupa Birliği’ne üye ülkelere seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Vfs Belçika

Vfs Belçika hükümetini Türkiye’de yetkilendirdiği Yetkili servis birimi altında bir kuruluştur. Bu kurum; başvuru sahiplerinin farklı kategorilerde yaptıkları vize başvurularını Belçika temsilcilikleri adına kabul eder ve değerlendirilmelerinin yapılması için temsilciliklere iletir. Kabul aşamasında gerekli evrakların hepsinin temsilciliklerinin belirlediği şekilde hazırlanması gerektiğini bilmekte fayda var. Web sitelerinde belirtildiği gibi evraklarını hazırlamayan başvuru sahiplerine ait dosyalar kabul edilmeyecektir.

Vfs Belçika işleme aldığı her başvuru için ayrı ayrı olarak Konsolosluk harcı ve Yetkili servis birimi harcı talep etmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi için alınan bu ücretin vize başvurularının olumlu/olumsuz değerlendirilmesi açısından bir etkisi bulunmamaktadır.

Belçika vize ücreti

Başvuru sahipleri farklı kategorilerden yaptıkları başvurular için başvurularını yaptıkları kategorileri referans alarak vize harçlarını yatırmak zorundadırlar. Başvuru ücretleri yatırıldıktan sonra dosyalar işleme alınabilmektedir.  Türkiye sınırları içesinden en fazla başvuru Type C olarak tanımlanan kategorilerden yapılmaktadır.

Bu kategorilerden yapılan başvurular direkt konsolosluk yerine, Konsoloslukların yetkilendirdiği yetkili servis birimi olan Vfs Global Belçika vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. Bu vize başvuru merkezlerinden yapılan başvurular değerlendirilmek üzere Konsolosluklar veya Elçiliklere iletilir.  Başvuru dosyaları değerlendirildikten sonra tekrar vize başvuru merkezlerine iletilir ve pasaportlar başvuru sahiplerine teslim edilir. Belçika hükümetinin Türkiye sınırları içerinde yer alan yasal temsilcilikleri bulunmaktadır:

 • Belçika Ankara Büyükelçiliği
 • Belçika İstanbul Başkonsolosluğu
 • Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Bodrum Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu
 • Belçika Mersin Fahri Konsolosluğu

Belçika vize başvurusu

Belçika vize başvurusu

Belçika vizesi başvuruları için başvuru sahipleri öncelikle hangi kategoriden başvuru yapmaları gerektiği bilmedirler. Vize başvurusu yapacak başvuru sahipleri seyahat amaçlarına göre vize kategorilerini belirlemeli ve başvuru evraklarını buna göre hazırlamak durumundadırlar. Vize başvuru evrakları başvuru sahiplerinin çalışma durumlarına veya kendilerini ne şekilde finanse ettiklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Bazı durumlarda başvuru sahipleri stabil, standart bir işte çalışmıyor olabilirler, freelance çalışanlar veya Türkiye’de ikamet edip yurtdışında farklı kurumlara bağlı olarak çalışan bireyler Türkiye’den başvurularını yaparken kendi öz durumlarını referans alıp başvuru evraklarını hazırlamak durumundadırlar.

Belçika vize istiyor mu?

Belçika ülkesi, Türkiye’den seyahat edecek ülke vatandaşlarından sahip oldukları pasaport çeşidine ve seyahat amaçlarına göre farklı kategorilerden vize isteyebilmektedir.

Türkiye’den Belçika ülkesine seyahat edecek ülke vatandaşları veya Türkiye’de ikamet eden, daimî ikameti olan kişiler seyahat amaçlarına göre vize başvurusu yapmak durumundadırlar. Siyah (Diplomatik), Yeşil (Hususi), Gri (Görevlendirme) pasaportlara sahip bireyler Belçika’ya yapacakları kısa süreli seyahatler için (90 gün altı) vize almaktan muaftırlar. Bordo (Umuma mahsus pasaport) pasaport sahipleri yapacakları her türlü seyahatler için vizeye tabidirler.

Belçika turist vizesi

Türkiye’den Belçika’ya en fazla başvuru bu kategoriden olmaktadır. Ülke vatandaşları Belçika’ya seyahat etmek için yapacakları vize başvurularını genellikle bu şekilde tanımlamaktadır. Kısa süreli vize başvuru kategorisine giren bu başvuru kendi arasında kategorize olmaktadır. Başvuru sahiplerinin hangi amaçla seyahat edecekleri bu noktada önemlidir.

Belçika’ya Aile akraba ziyareti amaçlı seyahat edecek başvuru sahipleri turistik kategoriden başvuru yaparken hazırlamaları gereken evraklardan farklı evraklar hazırlamak durumundadırlar. Fakat bu başvurular da genel anlamda Belçika turist vizesi olarak tanımlanmaktadır.

Kısa süreli kategorilerden başvuru yapacak kişiler ne amaçla seyahat edeceklerine göre evraklarını hazırlamak durumundadır. Detaylar için dilerseniz iletişim sayfamızdan Visa Prove müşteri temsilcilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Belçika Konsolosluğu randevu

Belçika Konsolosluğu veya Elçiliği’ne başvuru yapacak kişiler randevularını, seyahat amaçlarına göre temsilciliklerden veya temsilciliklerin yetkilendirdiği Yetkili servis birimlerinden almak durumundadırlar. Temsilcilikler genel anlamada Kısa süreli (Type C) olarak tanımlanan başvurular için başvuru sahiplerini Yetkili Servis Birimi olarak tanımlanan Vfs Vize Başvuru Merkezi kurumlarına yönlendirirler.

Vfs Global Belçika kurumu Belçika hükümetinin Türkiye’de bulunan temsilciliklerinin vize başvurularını kabul etmeleri için yetkilendirdiği resmi bir kuruluştur. Bu özel kuruluş Belçika dahil birçok Avrupa ülkesinin kısa süreli ve bazen uzun süreli vize kategorilerinde başvurularını kabul eden bir kuruluştur. Başvuruları temsilcilikler adına kabul eder ve ilgili temsilciliklere değerlendirmesi için iletir. Temsilciliklerde değerlendirilen başvurular tekrar Vfs Global’e ulaşır ve başvuru sahiplerine buradan pasaportları teslim edilir.

Belçika vize ücreti 2023

Vize başvuru ücretleri 2023 yılı itibariyle Konsolosluk harcı, servis birimi harcı, seyahat sağlık sigortası ücreti gibi kalemlerden ibarettir. Vize başvuru ücretleri hesaplanırken Konsolosluk harçları ayrı, Yetkili servis birimi harçları ayrı diğer harcamalar ise ayrı olarak hesaplanmalıdır.

Vize başvuru ücretleri her yıl genellikle ocak ayında yenilenmektedir.

Belçika vize başvurusu gerekli evraklar

Başvuru sahipleri vize başvurularını yapmadan önce hangi kategoriden vize başvurusu yapmaları konusunda araştırmalarını yapmış olmalıdır. Belçika vize başvurusu gerekli evraklar hazırlanırken öncelikle yapılacak olan başvurunun hangi kategoriden yapılacağına bakılmalıdır. Vize başvuruları:

 • Kısa Süreli (90 Gün Altı) Belçika Vize Başvuruları
 • Uzun Süreli (90 Gün Üzeri) Belçika Vize Başvuruları

Olmak üzere 2’ye ayrılır.  Kısa süreli ve uzun süreli vize başvuruları kendi içinde kategorize olmaktadır.

Kısa Süreli Belçika Vize Başvuruları

 • Belçika Turistik Vizesi
 • Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Belçika’da Evlenme Vizesi
 • Belçika Birlikte Yaşama Vizesi
 • Belçika Ticari Vizesi
 • Belçika Tır Şoförü Vizesi
 • Belçika Geri Dönüş Vizesi
 • Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vizesi

Uzun Süreli Belçika Vize Başvuruları

 • Belçika Aile Birleşimi Vizesi
 • Belçika Çalışma Vizesi
 • Belçika Au Pair Vizesi
 • Belçika Öğrenci Vizesi
 • Belçika Staj Vizesi
 • Belçika Single Permit Vizesi

Belçika Schengen Vizesi

Belçika ülkesi Schengen bölgesine üye bir ülkedir. Türkiye’den kısa süreli kategorilerden yapılan başvurularda edinilen vizeler Schengen statüsüne sahip Belçika vizesi olarak tanımlanmaktadır.

Belçika temsilciliklerinden alınan Schengen statüsüne sahip vizeler ile ilk girişler Belçika’ya yapıldıktan sonra vize süreleri el verdiğince diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmektedir.

Bu sayfamızda Belçika vizesi ile ilgili olarak genel prosedür konusunda tarafınıza bilgi vermeye çalıştık. Yukarıda da belirtildiği üzere her vize başvuru seyahat amacına göre kendi içinde farklılık göstermektedir. Vize başvuru işlemlerinize başlamadan öne dilediğiniz zaman Visa Prove müşteri temsilcilerine ulaşabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz. Visa Prove mutlu yarınlar diler.

Belçika vizesi iletişim

Belçika Vizesi

  Vize Danışmanımız Sizi Arasın

  Aşağıdaki formu doldurun, vize danışmanımız sizi arasın

  Visa Prove
  VisaProve WhatsApp
  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim ?
  Call Now Button